Språkresor i grundskoleåldern har gett många barn språkkunskaper, självförtroende och insikter om kulturella skillnader. Men tanken på att låta sitt barn resa till ett annat land, kan kännas skrämmande innan man insett de trygga förutsättningarna. Vi ber Linda Eneman, Sverigechef på EF (Education First), berätta mer om språkresor för barn i åldern 7–17 år.
Barn som får resa kommer inte bara hem med ett större ordförråd. Linda Eneman på EF förklarar:
– Under språkresorna stärks ungas självförtroende när de får chansen att klara saker på egen hand, även om det är inom våra trygga ramar. Samtidigt utvecklar de sociala förmågor och får interkulturella förståelser i mötet med elever, ofta framtida vänner, från andra länder. Det bästa är att lärandet och utvecklingen sker under former som känns spännande, roliga och ofta lite äventyrliga, både på skoltid och fritid.
Många vuxna kan vittna om hur deras språkresor i ung ålder fick betydelse för dem att våga och drömma mer. För många påverkade det studierna och karriären i förlängningen.
Vardagen på språkresan
En språkresa kan ses som ett äventyr, men innehåller både studier och utveckling, understryker Linda:
– Ja, undervisningen för språkresande 7 till 17-åringar sker på någon av EF:s femtio destinationer, i tjugo länder. Och eleverna ingår i en grupp med jämnåriga, oftast från andra länder.
Den vanligaste formen av boende är hos en värdfamilj på destinationen, där man även bor tillsammans med andra elever. Du kan också välja att bo på campus eller på studenthem.
– I språkresepaketet ingår allt. Det vill säga resan, lektionerna, måltiderna, boendet och fritidsaktiviteter som sport, kultur eller utflykter.
Hur lång en språkresa är varierar, men vanligast är 2–4 veckor för barn i 10–17 års åldern. De allra yngsta barnen från 7–10 år kan välja resor på en vecka, där upplägget anpassas till åldern.
Trygghet – för både barn och föräldrar
Tanken på att låta sitt barn resa kan kännas nervöst för föräldrar.
– Jag förstår den känslan fullt ut, säger Linda Eneman. Oftast är det första gången eleverna reser utan sina föräldrar. Men de reser inte på egen hand utan i en grupp, med vår gruppledare och personal tillgänglig dygnet runt. Och föräldrar kan ringa EF dygnet runt. Allt hanteras inom vår organisation vilket gör kommunikationen smidig och trygg för alla.
Oftast är det föräldrarna som bekostar språkresan, men många barn lyckas också spara ihop till en betydande del. Dels genom extrajobb, dels genom att spara och önska sig bidrag till språkresan vid jul och födelsedagar. Men vilka resmål står på de ungas önskelista?
– De flesta väljer att läsa engelska i Storbritannien eller på Malta. Men även spanska i Malaga är populärt och franska i Nice. Tokyo, Nya Zeeland och USA är också destinationer som blir alltmer populära, avslutar Lina Eneman.
Text: Tom Swales