Till sommarens hängmatta eller sköna pauser i vårsolen kommer här några tips på böcker bortom de vanliga bestsellerlistorna: Från en nära skildring av bandet Imperiet i trummisen Fred Asps bok Rockåren till tre ”feelgood noir”-romaner med starka teman av Catarina Kent.
Imperiet är ett av Sveriges största, mest inflytelserika och mest älskade rockband. Under Joakim Thåströms ledning gav Imperiet under 1980-talet ut en handfull hyllade album och vann en stor och hängiven publik. Nu har bandets trummis Fred Asp skrivit en självbiografisk roman som skildrar hans tid i bandet inifrån.
– Boken ger unika inblickar i Imperiet, men också personlig bild av 1980-talets Sverige, utifrån en ung mans originella mognadsprocess. Där Ett hjärta är alltid rött, dokumentären om Imperiet som kom ifjol, ger glimtar ger Freds bok Rockåren hela historien, berättar Catarina Kent på förlaget Pang Pang Bob.
Rockåren berättar om tiden fram till Imperiets uppbrott 1988, men det kommer en fortsättning: I början av 2026 släpps Fred Asps andra självbiografiska roman Brännsåren.
Fängslande om svåra saker
För dig som gillar blandvändarromaner med engagerande historier, men som också är sugen på något lite mer originellt, bortom bestsellerhyllan: Det finns. I sina egna romaner väjer Catarina Kent inte för svåra teman, tvärtom.
– Feelgood noir brukar jag kalla mina böcker, lite på skoj. Jag vill skriva fängslande om svåra saker, utforska olika relationer, konflikter och problem och gärna vrida lite på perspektiven.
Infarkt, Naken och Skåpet är tre fristående romaner med gestaltningar av olika relationer från denna utgångspunkt.
Bipolaritet och förlorade drömmar
Infarkt är en kärleksroman inspirerad av verkliga händelser, med bipolaritet i fokus.
– Läsaren får följa Martin, som sveper in i Johannas liv med en passion och en öppet redovisad bipolaritet som rubbar hennes välordnade tillvaro i grunden, och hennes förnuft hamnar i konflikt med passionen och lusten.
Naken däremot är en berättelse om förlorade drömmar, relationer och vänskap i livets andra halva, medan Skåpet kommer läsaren till mötes med en helt originell premiss. Ellen köper ett hus på landet och börjar renovera det. I huset hittar hon ett dolt utrymme i vilket det hänger en manskropp som visar sig vara resten av ett forskningsprojekt från 1960-talet…
Förlaget Pang Pang Bob satsar inte bara på bokutgivning bredvid mittfåran, utan även på scenkonst- och musikevenemang samt ljudböcker.
Text: Tobias Christoffersson