Arkitektur | Byggnation 12 feb 2026
Läs mer https://www.trappfabriken.se
Ta med trappan tidigt i tankarna när du planerar renoveringen. Det rådet ger Anton Tynell och Jonas Heldmark hos Rättviks Trappfabrik. För Villanytts läsare berättar de mer om hur rätt trappa kan bidra till att sätta stilen när du förnyar därhemma.
Trappan är oftast inte det första vi tänker på när det är dags för renovering och förnyelse i huset. Nej, den kan rentav vara något vi liksom inte ser, utan bara tar för givet finns där för att ta oss upp eller ner mellan våningsplanen. Så är det dags för renovering: Ny inredningsstil, nya färger, nya material… men trappan då? Kanske passar den in i det nya, kanske inte?
– Det är lätt att glömma att trappan faktiskt är en av husets största och viktigaste inredningsdetaljer. Den är ju en slags möbel den med, som om den får vara med i planerna verkligen kan bidra till att lyfta en renovering eller förnyelse. Och du har stora möjligheter att skräddarsy din trappa och få den precis som du vill ha den, säger Anton.
Låt trappan bidra till känslan
Modell, design, material och färg eller ytskikt är de viktigaste valen du har att göra för en ny trappa.
– Idag när vi renoverar vill vi ofta skapa en öppnare planlösning med mer ljus och rymd. Att exempelvis ersätta en gammal furutrappa från sjuttiotalet med en ny trappa i modernare, kanske mer minimalistisk stil kan bidra till den öppna och luftiga känslan. Samtidigt kan trappan i öppnare rum interagera med en större del av inredningen. Kanske blir det jättesnyggt att fånga upp köksluckornas gröna färg i trappräcket, eller att måla stegen i svart för att harmoniera med svarta takbjälkar och kaminen i andra änden av rummet.
Furu är ett populärt träslag för trappor även år 2025, så även ek.
– I takt med att ekgolv blivit allt vanligare i våra villor så vill förstås fler matcha med ek i trappan också. Samtidigt är det en kostnadsfråga, då ju ek är dyrare. Ek har också fördelen att vara mer slitstarkt, och en medelväg kan vara att välja ek till trappans plansteg, furu i övrigt och ge furudelarna en kulör eller annan ytbehandling, berättar Jonas.
Lyft med rätt detaljer
En stor del av din trappas utseende avgörs av vilka val du gör för dess delar, såsom vangstycke, plansteg, stolpar, ståndare, handledare och överliggare. Vangstycket är det stora sidostycket som trappstegen vilar på. Planstegen är trappstegen du går på, de andra är olika delar av ”räcket”.
– Möjligheterna är många, och för den som inte är så insatt kan det vara svårt att se hur rätt detaljer kan ta helheten till nästa nivå. Vi hjälper våra kunder att hitta dem, bland annat genom 3D-visualiseringar av olika designer och lösningar.
Text: Tobias Christoffersson