Fritid | Kultur | Livsstil 22 okt 2025

Österlen: ett mecka för konst och kultur

På Österlen står konst, kultur och kreativitet i centrum och lockar både svenska och utländska besökare. Petra Bråhammar driver Kiviks Konsthall och berättar för Villanytts läsare om ett spännande resmål för alla som är nyfikna på att upptäcka konsten på nära håll. 

Österlen i Skånes sydöstra hörn är ett hjärta för konst och kultur. Här duggar gallerier och öppna ateljéer tätt och det krävs ingen noggrannare planering för att hitta spännande utställningar. Petra Bråhammar och hennes man är en av många aktörer som driver verksamhet i kulturens tecken med sitt Kiviks konsthall. Hon berättar:

– Konst och kultur är ett signum för regionen. Du kan komma hit spontant, det finns alltid ställen som är öppna. Framför allt under påsken och framåt, är det många besökare som hittar hit för att uppleva konsten, men vi har besökare hela året.

 

Ofta lokal förankring

Bland de större gallerierna är några av dessa extra värda att nämna som Tjörnedala konsthall, där välkända Påskrundan utgår ifrån. Men Kabusa Art Gallery och Fabriken drar också mycket folk. En gemensam nämnare är att många lokala konstnärer ställer ut.

– Det finns en oändlig variation av uttryck och konstinriktningar. På Kiviks konsthall välkomnar vi både lokala konstnärer och de som verkar utanför Skåne. Vi har ett nära samarbete med konstnärerna och vår mission är att sprida glädje och välbefinnande. Vi tror på att konsten har betydelse för människan.

 

Kiviks konsthall en gammal bilverkstad

Petra berättar att Kiviks konsthall är ett familjärt och opretentiöst galleri, inrymt i en gammal bilverkstad. Att det har stått traktorer i konsthallen en gång i tiden kan en travers i taket vittna om. Gatan som Kiviks konsthall ligger på har kommit att kallas för Konstgatan i Kivik då flera gallerier och ateljéer ligger sida vid sida.

– Galleri Handell samt Annkristin Andersson med glas och keramik finns också på gatan. Vi är en liten community här. Det finns en fin gemenskap och vi sprider konsten på olika sätt. I vår konsthall finns en butik där man kan köpa prints och få dessa inramade i vår ramverkstad. Förutom gallerier kan man även besöka Ulriksdals trädgård alldeles i närheten. Håll utkik efter vad som händer på Kiviks Konsthall under hösten och vintern! avslutar Petra.

 

Text: Eva Rydinger

Annons