Flera italienska vindistrikt är såklart världsberömda. Viner från Marche och Abruzzo vid Adriatiska havets kust däremot har länge utvecklats och förfinats lite under radarn internationellt. Det förändrades slutligen ifjol, när vinhuset Umani Ronchi från området utsågs till Årets Vinhus i Italien. För Villanytts läsare berättar vd Michele Bernetti mer om regionernas vinskatter.
Det är inte så att historia, kultur och hantverkstradition saknas. Liksom i princip överallt i Italien har vin tillverkats sedan etruskernas och romarnas tid även i regionerna Marche och Abruzzo. Inte heller saknas de klimatmässiga förutsättningarna, där de ligger rygg mot rygg vid italienska östkusten, mellan Appenninerna och Adriatiska havet. I Marche råder en blandning av kust- och inlandsklimat, med varma somrar och svala nätter: Perfekt för aromrika och balanserade viner. Abruzzo, lite längre söderut har därtill stora höjdskillnader som ger utmärkta och spännande mikroklimat. Bland vingårdarna finns många små familjeproducenter men även större kooperativ.
Unika lokala druvor
– Vi har aldrig tillhört de största vinregionerna i Italien, det vet vi. Men vi är stolta över våra druvor, och över hur vi under lång tid har arbetat med att utveckla våra viner och hantverket bakom dem, säger Michele.
I Marche och Abruzzo tillverkas viner av många olika slag. Michele berättar att var och en av regionerna emellertid har sitt flaggskepp.
I Marche är det vita viner gjorda med den unika lokala druvan Verdicchio, där Verdicchio dei Castelli di Jesi ger friska, citrusdoftande viner värda att lagras, medan Verdicchio di Matelica ger stramare, mer mineraldrivna viner.
I Abruzzo är det Motepulciano-druvan, som ger djupt färgade, kraftiga röda viner med smak av mörka bär, lakrits och som ofta bär fattoner.
– Vår vita Casal di Serra Verdicchio Superiore och vår röda Bianchi Montepulciano d’Abruzzo har sålts i Sverige under 28 års tid, och vi är glada över hur omtyckta de är hos er.
Tradition och hållbarhet
Umani Ronchi grundades på 1950-talet i Marche och har spelat en avgörande roll för att bevara och utveckla regionens vintraditioner, kombinerat med hållbart jordbruk och ekologisk odling. Umani Ronchi drivs sedan 1964 av familjen Bernetti, idag med vinodlingar över mer än 200 hektar i båda regionerna. Och valdes alltså 2024 till Årets Vinhus i Italien av ledande vinguiden Gambero Rosso.
– Vi vill alltid ha en idé med de viner vi gör, och vi är väldigt noga med att hålla dem rena och aldrig ge avkall på kvaliteten. Utmärkelsen är förstås en stor ära för oss.
Text: Tobias Christoffersson