Inredning | Livsstil 7 jun 2025

Med originalkonst blir ditt hem unikt

Väl valda originalkonstverk som inte finns någon annanstans gör ditt hem unikt, och är ofta också en trygg investering. Konstnären Peter Eugén berättar om sin konst, hur han ser på originalkonst, och hur du presenterar den bäst i rummet.

Väl vald vacker konst ger färg, känsla, stämning och personlighet till vilket rum som helst. Väl valda originalkonstverk gör det i än högre grad. Varför?

– För att ett originalkonstverk är unikt. Känslan av att den här tavlan finns bara i ett exemplar och bara här, i detta rum. Det ger en dimension ytterligare till konstupplevelsen, tycker jag, jämfört med grafik, prints och förstås jämfört med massproducerade reproduktioner, säger Peter.

Peter Eugén är en av våra både nationellt och internationellt mest kända konstnärer, med mer än 70 olika utställningar över hela världen.

– Jag har alltid bara målat originalverk, och diskuterar ofta det speciella värdet med originalkonst med mina kunder. Dels för inredningen, dels rent ekonomiskt: Originalkonst kostar ofta lite mer, men håller ofta också ett högre värde och är en säkrare investering.

 

Naturmotiv med lugn – och dramatik

Konst kan förstås ta plats i ett rum på väldigt olika sätt. Peter Eugéns akvareller har ofta naturmotiv, gärna norrländska landskap eller kustlandskap, med stort spelrum för ljus och stämningar.

– Jag föredrar ganska lugna, liksom ensamma motiv: Inga människor, inga djur, ingen fart. Däremot vill jag gärna få in lite dramatik där i det lugna och harmoniska, kanske på himlen. Jag är ju uppväxt i Norrland och har tillbringat mycket tid i de ångermanälvska skogarna.

När originalkonstverket tar plats i rummet händer något, men det gäller att det tar plats på rätt sätt. Presentationen av tavlan är viktig, och, enligt Peter, ramen är extra viktig.

 

Presentationens betydelse

– Lägger du nu lite pengar på ett konstverk, snåla inte med ramen. En smakfullt vald ram av god kvalitet förhöjer tavlan och dess möte med rummet ytterligare.

För Peter Eugén är ramen en viktig del av konstupplevelsen, och därför ramar han till skillnad från de flesta andra konstnärer sina tavlor själv.

– Jag väljer oftast en tung träram med ett metallhölje i mörk silverfärg. Många akvareller hängs med passepartout för att dölja hur konstnären har tejpat sitt blad under målningen, men jag rekommenderar att göra tvärtom! Jag hänger mina blad ”flygande” med lite utrymme så att de liksom lyfter från baksidan och svävar lite grann. Och jag vill att kanterna ska synas, gärna lite rivna: Så att betraktaren verkligen känner att det är just det här bladet konstnären arbetat på; det unika kort sagt.

 

Text: Tobias Christoffersson

Annons