Livsstil 16 sep 2026
Med serien Hannas kakor har Kristina Ahlström hittat en helt egen plats i feelgoodlitteraturen, en plats där läckra bakverk varvas med varma berättelser med ett stråk svärta. För Villanytts läsare berättar Kristina om sitt skrivande och om den senaste boken, där huvudpersonen tar över ett bed and breakfast i Provence.
Brinner du för något som du verkligen vill göra är det aldrig försent att sätta igång, oavsett vad det står för ålder i ditt pass. Det är utgångspunkten för Kristina Ahlströms böcker om Hanna Dahlman, som mitt i livet vågar satsa på sin livslånga passion för bakning. Det är också utgångspunkten för Kristinas eget författarskap.
– Det var när jag var med i tv-programmet Hela Sverige bakar 2015 som jag fick idén att väva in recept och bakupplevelser i en berättelse. Jag hade alltid älskat att baka och jag hade arbetat med mat i hela mitt liv. Skriva hade jag däremot aldrig gjort. Men det var först några år senare, när min pappa var riktigt sjuk och jag satt i mina föräldrars hus, som min huvudperson Hanna knackade på min axel. ”Sätt dig nu ner vid din pappas skrivbord och skriv historien om mig”. Och det gjorde jag, berättar Kristina.
Feelgood med lite svärta
Några år senare, 2022, kom boken Hannas Sweet Deli ut. I den möter läsaren Hanna Dahlman, 48 år, nyskild och uppgiven, men med en passion för att baka. Hon tar mod till sig och vågar vara med och starta ett trendigt café på Södermalm. Det blir en händelserik resa genom Stockholm café- och restaurangvärld, jämte en spännande och gripande historia även en kulinarisk läsupplevelse, komplett med recept i slutet av boken.
– Jämte kärleken till bakning och mat blir det förstås lite annan kärlek och dramatik också, som det ska vara i en feelgoodbok. Men allt är inte rosenrött, det finns en del svärta och svårigheter för Hanna att möta också.
Ett nytt liv i Provence
Boken hittade snabbt sin publik och har följts av två till: Hannas kaffestuga och Julstök i Hannas kaffestuga. Under sommaren kom så bok fyra, Hanna i Provence.
– Hanna, som nu hunnit bli 53, får chansen att driva ett bed and breakfast i Provence, och hon tar den! Det har nog många drömt eller fantiserat om någon gång, även jag själv.
Här får Hanna bygga upp ett nytt liv i solen bland vinrankor och lavendel och lära känna färgstarka grannar, samt inte minst ge sig i kast med allt från tartes och chokladtårtor till macarons och croissanter.
En femte bok? Jo, den skriver Kristina på just nu, och där får vi möta Hanna på nytt, nu i ett vintrigt Provence.
Text: Tobias Christoffersson