Går båten trögt? Vibrationer? Planar den inte ut som förr? Förklaringen hittas ofta i propellern. Redan små skador kan skapa obalans och minskad drivkraft, men även en fräsch propeller kan vara av fel typ för ditt båtliv. Hur propellrar kan lagas, justeras och väljas för att få bättre båtupplevelse, berättar experten Niklas Berglund på Propellerservice i Göteborg.
Faktorer som direkt kan påverkas av propellern är styrka, förmågan att plana ut, acceleration, varvtal, toppfart eller korrekt lågfart för trollingfiske. Och det är inte ovanligt att man har helt fel propeller:
– Nej, man kanske har köpt båten av någon som haft helt andra behov. Eller, så har man fått en propellerskada och bytt till en ny, som man tyckte liknade den förra, berättar Niklas.
Din båts tidigare ägare kanske tyckte att den gick för fort för att dörja makrill, och satte då på en propeller med lägre stigning för att få ner farten. Men, som ny ägare kanske du hellre vill åka långa sträckor med högre marchfart.
– Ja, då blir man besviken för att båten går sakta, varvar högt och drar mycket bränsle. Men det löser vi genom att justera stigningen eller byta propellern, säger Niklas.
Acceleration för vattensport
Som en av landets mest erfarna propellerverkstäder så kontaktas de av båtägare som, trots att de har samma båttyp, kan ha helt olika propellerbehov. Som exempel kan en stor familj med lastbehov uppleva båten som trög, eftersom den ligger djupare i vattnet. Men, genom att minska stigningen på propellern så kan båten få bättre acceleration och därmed gå högre, med minskat motstånd som följd.
– Då blir det också roligare att åka vattenskidor eller en dragen lekring. Älskar man vattensport så kan man välja en rostfri propeller med låg stigning och tunnare blad med en cup på toppen för att få riktigt bra grepp. På starkare motorer rekommenderar jag verkligen rostfria propellrar. De greppar bättre, är starkare och flexar mindre i hög fart vilket ger bättre funktion och hållbarhet.
Olika länder, olika önskemål
Om man köper en nyligen importerad båt så kan det finnas särskild anledning att be ett proffs kolla propellertypen. I Tyskland och Holland har man exempelvis gärna lägre propellerstigning för att få en behaglig låg fart i kanalerna. Men, på våra öppna vatten ger de för låg fart och högt varvtal.
– Och många större fritidsbåtar från bland annat USA har propellrar för kortare dagsturer med lättare packning, medan vi skandinaver gärna packar och tankar fullt för längre båtsemestrar, avslutar Niklas.
Text: Tom Swales