Byggnation Byggnation
Inredning Inredning
Livsstil Livsstil
Livsstil 13 maj 2025

Klurigheterna som är guld värda för din hjärna

Att träna hjärnan med klurigheter som korsord och sudoku med mera är inte bara roligt och avkopplande, det är guld värt för att hålla din hjärna i trim och förebygga exempelvis demenssjukdom. Allra bäst är att blanda olika sorter och klura lite varje dag.

Det kallas braintainment: Kluriga nöjen som på en gång är avkopplande, underhållande och ger dig stärkande hjärnträning. En kombination som är perfekt inte bara i vår nutida tillvaro av högt tempo och ständigt flöde av intryck, utan även för vår hälsa i framtiden, inte minst på ålderns höst.

– Allt mer forskning pekar på vikten av att träna hjärnan genom hela livet. Socialstyrelsen rekommenderar att du regelbundet utmanar dig med olika typer av hjärngympa för att stärka din hjärnhälsa och förebygga minnesproblem, vilket kan bidra till minskad risk för demenssjukdom kopplad till miljöfaktorer, berättar Ylva Niklasson hos Keesing, ledande producent i världen av braintainment som korsord, sudoku och många andra klurigheter.

Hjärngympa istället för slöscrollning

Nu är braintainment ingen okänd företeelse i Sverige – tvärtom: faktum är att hela 75 procent av alla svenskar mellan 18 och 70 löser korsord varje dag, vecka eller månad.

– Jag blev själv imponerad över de siffrorna, som kommer från en undersökning som Novus gjorde 2022. Våra korsordstidningar säljer också mer än någonsin, samtidigt som korsord, sudoku och många andra roliga hjärntränande spel idag finns digitalt. Vi har till exempel Tankeport Play, men du kan även kolla om din tidning har en digital spelplattform, för det är en vanlig del av tidningarnas prenumerationserbjudande idag.

Kanske är det så att en stunds klurande med siffror eller bokstäver kan ge oss en välkommen frizon i vardagens ständiga brus?

– Vi ser faktiskt en växande trend bland unga, där allt fler själva sätter gränser för sin användning av sociala medier och en del av dem tar tid till klurigheter istället. Och det lovar gott för framtiden! Byter du det passiva slöscrollandet mot hjärngympa så kan du koppla av och stressa ner samtidigt som du gör något aktivt som är både roligt och hälsosamt.

Variera för bäst effekt

För dig som vill komma igång och prova lite klurigheter, för hjärnhälsans skull eller bara som en skön stund för dig själv i vardagen, så har Ylva Niklasson två tips: Hitta en daglig rutin och variera klurigheterna.

– Tänk på din klurighetsstund som en mikropaus, börja med att hitta tio minuter om dagen och bli inte förvånad om du snart längtar dit! För bästa hjärnträning ska du variera mellan olika sorters bokstavs- och sifferklurigheter, då tränar du nämligen både arbetsminnet och långtidsminnet.

Text: Tobias Christoffersson

Porträttfoto: Maria Rosenlöf

Annons